Welkom! Ben je al een geregistreerd forumlid, log dan in met de knop Inloggen of registreren uiterst rechts bovenaan je scherm. Is dit je eerste bezoek Om berichten te bekijken selecteer je een forum in het onderstaande overzicht. Om zelf berichten te plaatsen moet je je eerst (gratis) registreren: klik daarom op Registreer.
De Shooting Day in AARSCHOT op 22 maart 2025 is VOLGEBOEKT
A en S zijn semi-auto (en de meesten schieten hier mee), P is zo goed als volledig auto.
M gebruik ik soms bij irritante lichtomstandigheden waar het licht steeds constant is zodat de lichtmeting geen fouten zou maken.
focus: auto of manueel
belichtingsprogramma:
P (diafragma en sluitertijd worden door camera gekozen)
A (zelf diafragma kiezen)
S (zelf sluitertijd kiezen)
M (manueel, zelf diafragma en sluitertijd kiezen, handig bij flitswerk)
Als je bedoelt M-stand (manuele instelling van sluitertijd en diafragma) :
simpel antwoord : altijd.
Dus jij wil zeggen dat jij bij elke lichtomstandigheden precies weet welke sluitertijd en diafragma moet gebruiken i.c.m. elk gewenste ISO? Lijkt me sterk.
Ik gebruik alleen de M-stand op mijn D50 wanneer ik nachtfoto's maak. Anders gebruik ik of de diafragma voorkeuze of de sluitertijd voorkeuze.
Nikon D50 | 18-55 mm. f/3,5 - f/5,6 | 50 mm. f/1,8 | 14 mm. f/2,8 | SB-600 | Omnibounce | 2gb SD-card
Dus jij wil zeggen dat jij bij elke lichtomstandigheden precies weet welke sluitertijd en diafragma moet gebruiken i.c.m. elk gewenste ISO? Lijkt me sterk.
Ik gebruik alleen de M-stand op mijn D50 wanneer ik nachtfoto's maak. Anders gebruik ik of de diafragma voorkeuze of de sluitertijd voorkeuze.
Ik stel mijn diafragma in in functie van de Dof die ik wil bekomen en in functie van de hoeveelheid licht die voorhanden is. Mijn sluitersnelheid stel ik in functie van het aantal mm's brandpunt en de bewegingssnelheid van mijn onderwerp.
De belichtingsmeter in de camera zal mij informatie verschaffen over de gekozen instelling. In functie daarvan kan ik de sluitersnelheid aanpassen of indien nodig de ISO verhogen. Ingewikkeld is dat niet.
Als je bedoelt M-stand (manuele instelling van sluitertijd en diafragma) :
simpel antwoord : altijd.
Ook nog met de ais lenzen?
Manueel alleen nog bij studiowerk, en macro, volgens de instellingen van mijn studioflitsen, en gemeten met een externe lichtmeter. dan kan je het diafragma instellen naar de gewenste scherptediepte, en de sluitersnelheid is eigenlijk van ondergeschikt belang, tenzij je het omgevingslicht wil laten meespelen.
De ingebouwde lichtmeter van de huidige camera's zijn zo goed, dat je er in normale omstandigheden weinig kan aan verbeteren, werk je in RAW, dan is er "zeker" geen probleem.
Dat niet, maar is een gewoonte geworden sinds ik met de 50-500 werk.
Op sluitervoorkeur kun je niet echt rekenen heb ik ondervonden omdat de foto's dan vlug te donker zijn. Kun je in RAW wel gaan aanpassen maar als je teveel licht toevoegt ga je ook in RAW ruis ontwikkelen.
Op diafragmavoorkeur wil ik ook niet rekenen omdat ik dan de sluitersnelheid niet in de hand heb en dit bij sport- en natuurfotografie toch essentiëel is.
Rest me dus de M stand.
Keigoeie lens die 50-500, maar ze vraagt toch wat ondervinding.
Bedoel je dan het histogram? Die kan je toch pas consulteren als je de foto genomen hebt.
ik kan Elsan enkel bijtreden, eens je gewoon bent op M te werken kan je er voordeel uithalen.
De belichtingsmeter zie je als je door je zoeker kijkt onderaan, een soort lineaal met streepjes. Zie je links van de middelste streep kleine balkjes dan heb je overbelichting, zie je ze rechts dan heb je onderbelichting. ALs je op M werkt heb je de keuze of je sluitertijd aanpassen of je diafragma, afhankelijk van wat je wil bereiken. Op de D70 kan je dat doen met de wieltjes ter hoogte van de ontspanknop.
groeten linda
Zie je links van de middelste streep kleine balkjes dan heb je overbelichting, zie je ze rechts dan heb je onderbelichting.
Linda, bedankt voor de toelichting.
Geldt dit ook voor Canon toestellen? Ik heb in mijn 30D zoeker ook zo een lineaal. Maar als ik het goed voor hebt dient die om de belichting zelf te compenseren, maar niet echt om het licht te meten en zo te zien of je onder- of overbelicht.
Comment