Aankondiging

Collapse
No announcement yet.

Nikon patenteert opzetflitser met continu-licht voor video

Collapse
X
 
  • Weergaveopties
  • Begin
Clear All
new posts

  • Nikon patenteert opzetflitser met continu-licht voor video

    Nikon heeft in Japan een patentaanvraag ingediend voor een externe flitser die naast een flitsfunctie voor fotografie tevens kan dienen als continu-licht voor video. Ook zou de externe lichtbron voorzien zijn van een koelsysteem.

    Volgens de illustratie bij de patentaanvraag met het nummer 2010-128374, waarop NikonRumors de hand heeft weten te leggen, lijkt het ontwerp op een normale Nikon SpeedLight-flitser. Zo is deze voorzien van een draaibare flitskop en beschikt de flitser over een ir-hulplicht voor het scherpstellen. Tevens zijn de uitschuifbare plaatjes voor indirect flitsen en het groothoekdiffusor zichtbaar.

    Aan de onderkant van de draaibare kop is een rechthoekige uitstulping zichtbaar. Waarschijnlijk betreft dit een matrix van led-lampjes voor de continu-verlichting die in opgeklapte toestand van de kop het subject of de scene kan bijschijnen. De gebruiker kan waarschijnlijk handmatig schakelen tussen flits- en continu-verlichting.

    Volgens de patentaanvraag zou de opzetflitser voorzien zijn van een koelelement dat de warmte van de beide lichtbronnen aan de buitenlucht kan afgeven. Het is uit de illustratie niet direct duidelijk waar dit koelelement zich bevindt. Mogelijk is deze aan de achterkant gesitueerd.

    Oververhitting bij flitser kan voorkomen als te snel achter elkaar met vol vermogen wordt geflitst. Nikon kreeg bij de SB-900-flitser, geďntroduceerd in 2008, kritiek op een beveiligingsmechanisme waarbij de flitsfunctie een tijd geblokkeerd werd bij oververhitting. Bij de recent aangekondigde SB-700-flitser heeft Nikon dit mechanisme iets gewijzigd. De SB-700 zal, indien oververhitting dreigt, langere tussenpozen aanhouden tussen de afzonderlijke flitsen, maar flitsen is dan in ieder geval nog wel mogelijk.

    Led's hebben als voordeel dat ze weinig energie verbruiken en dat er weinig warmteafgifte is. Led-modules voor fotografie en video zijn al langer in opkomst, maar het zou voor het eerst zijn dat led's gecombineerd worden in een conventioneel, extern flitserontwerp.

  • #2
    Re: Nikon patenteert opzetflitser met continu-licht voor video

    ik verwacht voor de toekomst dat ledverlichting de huidige flitsverlichting gaat verdringen, als instellicht wordt het al volop toegepast. Bij macro-opnamen gebruik ik als invullicht vaker ledlampen dan een flitser. Voor grote ruimte zullen we het voorlopig nog met flitslicht moeten doen.

    Comment


    • #3
      Re: Nikon patenteert opzetflitser met continu-licht voor video

      Voor bijvoorbeeld modelfotografie denk ik niet dat de modellen gelukkig zijn met een aantal felle leds (continuverlichting) in plaats van een studioflitser, zeker niet als die leds dezelfde hoeveelheid licht moeten geven.
      Probeer zelf maar eens in zo'n lichtbron te kijken, dan mag het licht nog uit een softbox komen...

      Voor video heb je wel continuverlichting nodig, maar dan wordt er niet zo "geposeerd" als voor een foto.


      Powerleds hebben inderdaad voldoende koeling nodig, dat heb ik eerder deze week nog gemerkt met een zaklamp die ik als fietsverlichting gebruikte.
      Doordat de warmte van de led niet voldoende afgevoerd werd naar de buitenkant van de zaklamp (= aluminium) is de led zo heet geworden dat die van de ster viel...(= aluminium koelplaatje waarop de led is gemonteerd).
      http://barthuysmans.smugmug.com/
      BD0338BE

      Comment


      • #4
        Re: Nikon patenteert opzetflitser met continu-licht voor video

        Ook voor een reportage flits zou ik niet wegwezen van zo'n reklamespot van "ik kom een foto maken". Het eerste wat ik uitschakel op een camera is de AF assist.
        Nikons, Nikkors, Sigma's en Tamrons..15 tot 400mm en nu ook een Pen + Zuiko's en Lumix...

        Comment


        • #5
          Re: Nikon patenteert opzetflitser met continu-licht voor video

          Oorspronkelijk geplaatst door Black B@ndit Bekijk bericht
          Voor bijvoorbeeld modelfotografie denk ik niet dat de modellen gelukkig zijn met een aantal felle leds (continuverlichting) in plaats van een studioflitser, zeker niet als die leds dezelfde hoeveelheid licht moeten geven.
          Probeer zelf maar eens in zo'n lichtbron te kijken, dan mag het licht nog uit een softbox komen...
          Werken in veel licht is een kwestie van wennen: of moeten de modellen dan ook van de zuidelijke stranden wegblijven. Als filmer heb ik jaren gewerkt met enorm veel kunstlicht waarbij de warmte voor meer problemen zorgde dan de hoeveelheid licht, ook voor fotografie maakte ik liever en creatiever gebruik van lampen dan van flitslicht.
          Net als nu met mijn macrofotografie met ledverlichting wist je tijdens de (film)opname precies hoe het licht en de lichtval op de gevoelige laag kwam. Niet voor niets is men bij studiofotografie genoodzaakt om continu instelverlichting te gebruiken en voordurend testopname te maken om de gewenste sfeer te bepalen.
          Flitslicht en vooral reportage flitsers: het blijft maar behelpen.

          Comment

          Working...
          X